Kedy prejsť na dva spánky?

Kedy prejsť na dva spánky? To je otázka za milión pre každú matku. Áno, mám síce deti dve, ale až to druhé ma naučilo, ako veľmi vie byť jedno bábätko temperamentné a vytrvalé vo všetkom, do čoho sa pustí. Aj v reve o pol druhej ráno, ktorý pokojne môže trvať i hodinu. Takže po tom, čo sme od druhého do piateho mesiaca postupnými krokmi ukončili spánkové poradenstvo, som sa tak trochu desila každej novej zmeny, ktorú život do mikrosveta môjho malého divocha prinesie.

Teória spania

Dobre sa vyspať, je základ. Základ šťastného, spokojného a predovšetkým zdravého života celej rodiny. Ja viem, kliešé, ale je to tak. Keď máte dieťa jedno a niečo v rámci spania alebo režimu prešvihnete, nevadí. Však stále sú tu tie mikro pol hodinky, kedy aspoň čo-to z noci dobehnete. Keď však máte doma nonstop dve malé deti, s rozdielnym režimom dňa, potrebujete sa vyspať. Pretože od 6.00 ráno do 20.00 večer si nesadnete. Takže základom úspechu života matky dvoch detí je dobre premyslený režim. Lenže. Lenže deti do približne 18 – 24. mesiaca života prechádzajú neustálym vývojom, ktorý vie značne poznačiť ich spánok. Čiže v tomto veku sa treba pripraviť na:

  • Regresie = Vývoj mozgu – rozumej čokoľvek nové, čo sa bábo naučí – sedieť, loziť, džavotať, chodiť, štvornožkovať.
  • Vývoj mozgu súvisí aj so zníženou potrebou spať. Podľa odborníkov by preto bábätko malo zvládnuť prechod na 2 denné spánky medzi 8-10 mesiacom.
  • Tento prechod si vraj dieťa vyžiada samo. Mame vysiela nasledujúce signály: nechce spať posledný spánok, budí sa skoro ráno a nie je unavené, vydrží dlho bdieť po prípade má nočné prestávky v spaní aj dve až tri hodiny.

Každopádne ide o pozoruhodnú teóriu, ale vyššie spomenuté signály sa môžu spájať i s preúnavou respektíve už spomínanou regresiou. Ako na rovinu vám poviem, sama som v tom mala zmätok a spoliehala som sa v tomto prípade viac na svoju intuíciu.

Jurko je určite tvrdší oriešok v otázke spania ako Katuška. Je viac temperamentnejší aj vytrvalejší, takže si pri spánku i sem-tam poriadne poplače. Keďže je aj v bdelom stave veľmi aktívny, bála som sa zavádzať zmeny zrazu a rýchlo, pretože by sa mi to mohlo vypomstiť na prebdených nociach…

Prechod na 2 spánky v praxi

Jurko mal pomaly ukončený ôsmy mesiac a spávali sme denne v pohode ešte tri spánky. Je pravda, že už vydržal byť počas dňa hore dlhšie, ale stále nám to pekne vychádzalo tak, aby po 3 hodinách po prebudení od obedného spánku ešte zaspal. Ibaže sme už boli ako tak odnaučení od nočného kŕmenia a asi po týždni bez mlieka v noci sa začal budiť medzi 4 až 5 hodinou nad ránom. Nevedela som ho žiadnym iným spôsobom uspať, iba fľaškou. Bola som z toho trošku na nervy, lebo keď som si opäť ľahla do postele o 5 ráno, do 6 som už veľakrát nestihla zaspať. Medzi 6 až pol 7 sa totiž budí Katuška, takže sa mi týmto spôsobom naťahovala denná šichta J No a potom, jedného dňa Jurko po obede nezaspal a nasledujúce ráno sa o pol 5 nezobudil. Takže som sa začala domnievať, že asi nastal čas na prechod z troch na dva spánky.

Ako prejsť na z troch na dva spánky

Pri Katuške som si jedného dňa povedala, že ideme mať dva spánky a hotovo, no teraz viem, že to nebolo najvhodnejšie riešenie. Bábätko potrebuje každú zmenu spracovať a Jurkovi ju pekne narúšala regresia spojená so stavaním sa na nohy ako aj ďalšie zuby. Takže boli dni, kedy sme spali trikrát a dni, kedy len dvakrát. Celkovo som zaviedla režim, ktorý sa odporúča po prechode na 2 spánky a to medium, medium. Čiže ráno aj po obede mal Jurko rovnako dlhý spánok cca. 90 min a prvé bdenie 2 hodiny, druhé 3 hodiny a pred večerným uložením až 4 hodiny. Ale keďže sa nám to nie vždy podarilo a spánky si skrátil, tak som ho medzi  17.00 – 17.30 uložila spať ešte raz. Ak zaspal, nechala som ho driemať max. 15-20 minút. No a takto sa to ťahalo asi mesiac a reálne sme v stabilných dvoch spánkoch len asi posledné dva týždne, aj keď od včera začal znovu vymýšľať.

Takže milé mamy u detí je to stále ako na hojdačke, je len na nás, aby sme to psychicky dali a nezačali panikáriť, čím naše ratolesti len privedieme k zlým spánkovým návykom. Btw. nebojte sa, ja hysačím vo vnútri stále, len strach z toho, aby sa nevrátilo k nám domov peklo spred pol roka ma drží pri zemi, takže vďaka nemu nebežím môjho 9,5 kilového chlapa douspávať na rukách vždy, keď začne loziť po postielke po 30 minútach spánku.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *