Nočné desy dokážu potrápiť nielen deti, ale aj ich mamy.

Nočné desy

Stalo sa  už aj vám, že vaše dieťa začalo v noci plakať, kopať nohami aj rukami, prevracať sa zo strany na stranu a pritom malo stále zavreté oči a nevedeli ste ho utíšiť? My sme podobnú situáciu za posledného pol roka zažili asi trikrát. A veru nebola to sranda Nočné desy nepostihujú všetky deti, ale mamy, ktoré ich zažili vedia, že dokážu pekne potrápiť.

Pôrod je dôležitý

Čím väčšia Katuška je, tým viac si uvedomujem, akú dôležitú rolu v živote a vývoji dieťaťa hrá pôrod. To som ako prvorodička nevedela. A nevedela by som ani teraz, keby sme neprešli fázou spomaleného vývoja na ceste k chodeniu či momentálnymi občasnými nočnými desmi. To, čo sa udeje na pôrodnej sále od dĺžky pôrodu a komplikácii tesne po ňom, má vplyv na veľa vecí. Napríklad aj na to, kedy bábo začne loziť a následne chodiť ako aj na to, že v procese vývoja mozgu sa môžu objaviť nočné desy. Podľa neurológov je však tento stav normálny a odznie sám. No na rovinu vám poviem, že taký nočný des mňa možno vydesil viac ako moju malú bábu.

Ako sa popasovať s nočným desom

Vždy sa to udialo okolo polnoci. Katuška spala a napriek tomu plakala. Nepomáhal cumeľ ani hladkanie. Prvé dva razy sa mi ju však podarilo upokojiť v postieľke. Pošepky som sa jej prihovárala, robila som staré známe tšššš a dávala cumlík do úst. Naposledy však des nabral na intenzite a keď už plač a kopanie nohami trvalo pridlho, vytiahla som Katušku z postieľky  a upokojovala na rukách. Napoly sa prebrala a následne sme sa nanovo uspávali, čo mi až tak neprekážalo, keďže už bola spokojná a tichúčko. Odvtedy sa táto situácia nezopakovala. No aj tak mi nedalo a pátrala som kade-tade, čo môže takýto stav spôsobiť.

Nakoniec som zistila, že na vine nie je televízia ani iná technika, pretože Katuška pozerá len rozprávky pre deti a približne hodinku pred spaním má už pokojný režim zložený z kúpania, obliekania pyžamka, mliečka a uspávania. Takže až potom som zistila, že na vine je pôrod. Ak je pôrod dlhý a bolestivý, ak sa bábo narodí modré a je potrebné dávať mu kyslík alebo ak je nútené ísť dieťatko po pôrode do inkubátora ako to bolo u nás, je možné, že sa u neho objavia nočné desy. Mamy, ktorých deti museli tesne po narodení dopovať kyslíkom o tom vedia svoje. Nočné desy ich bábätka trápia od prvých mesiacov a to takým spôsobom, že v stave spánku prevracajú očká naopak. Našťastie toto nie je náš prípad, ale viem, že  aj takéto sa deje.

Riešením v týchto situáciách je vydržať. Čím horšie bábo des prežíva, tým rýchlejšie je potrebné ho láskavo prebudiť. Ak nepomôže fakt, že ho vytiahnete z postieľky, neurológovia odporúčajú s ním odísť do druhej izby a v noci pokojne zasvietiť nočnú lampu, aby sa dieťatko prebralo.

Kedy to prejde?

Detský mozog sa neustále vyvíja a desy ako prišli, tak vraj odídu. Ja osobne dúfam, že nás už nenavštívi, no teraz už aspoň viem, čím je spôsobený a ako sa mám zachovať, aby som mojej Katuške pomohla tieto stavy čo najrýchlejšie prekonať.

Máte s niečím podobným skúsenosť i vy? Ako ste sa s tým popasovali?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *